а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понудувач

мн. понудувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што понудува нешто за продажба или изведување.
Англиски: seller
Употреба: Економија
Примери:
еднаков третман, недискриминација на понудувачите и транспарентност на постапката
FlexiMac
 менување на македонски глаголи