а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поноси

поносат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Носи на себе облека, алишта извесен период.
Англиски: wear Албански: mbaj, vesh
Примери:
Палтото може да го поноси уште оваат еден.
2. Носи малку, кратко време.
Англиски: carry Албански: mbaj pak
Примери:
Детето се измори и таа реши да го поноси.
Таа го замоли да и ги поноси торбите до влезот.
Изведенки
поносува несв.
поносуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи