а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понорница

мн. понорници
Вид збор: Именка, женски род
Река во карстни, карпести предели што понира во земјата, тече под неа и повторно избива на површината.
Албански: lumë nëntokësor
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи