а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понорен

понорниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на понор.
Употреба: Географија
Примери:
понорна вода
2. длабок, голем
Англиски: deep
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги вдишуваше сите горчливи вистини, понорни падови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи