а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пони

мн. понија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17798
1. Раса низок, мал шкотски коњ.
Англиски: pony Албански: poni
Употреба: Зоологија
2. Мал, низок велосипед.
Англиски: mini bike Албански: poni dyrrotsh
Употреба: Преносно значење