а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поништи

поништат; поништил; поништен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8352
1. Направи, прогласи за неважечко.
Англиски: cancel Албански: anuloj, pezulloj
Примери:
Го поништија договорот.
2. уништи
Англиски: destroy Албански: asgjësoj, shkatërroj
Примери:
Што ќе посадиш, ќе го поништи мразот.
Изведенки
1. поништува несв.
поништуваат
2. поништување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК