а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понизно

Вид збор: Прилог
На понизен начин, покорно.
Англиски: humbly
Примери:
Слугите понизно се поклонија.
Понизно се однесува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи