а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понизен

понизниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13190
покорен, ропски послушен
Англиски: humble
Примери:
Тој е слаб човек што се топи од понизна услужност под погледот на старешината.