а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понижува

понижуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11246
1. понижи, омаловажи
Англиски: humiliate Албански: poshtëroj
2. Пониже, ниже малку.
Англиски: stack Албански: rradhoj, vargoj
Изведенки
понижување ср.
мн. понижувањата
Пример: секојдневните понижувања