а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понижи

понижат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12900
1. Навреди, повреди нечие достоинство, гордост.
Англиски: humiliate Албански: poshtëroj, turpëroj
Примери:
Што и да прави, нема да го понижи и уништи човечкото во себе.
2. (се понижи) Се доведе во недолична положба.
Англиски: degrade oneself Албански: poshtërohem
Примери:
Се пониживме, ги молевме и оние што ги презираме и пак ништо.
Изведенки
понижување ср.
глаг. им.
Пример: Какво понижување и деградирање на нашата професија!