а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пониже

пониже
Вид збор: Глагол, свршен
Ниже малку; ниже кратко време.
Англиски: stack
Примери:
Понижи малку од тутунов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи