а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понесен

понесениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17747
обземен
Англиски: carried away
Примери:
Понесен од радост.
Изведенки
понесеност ж.
обземеност