а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понервира

понервираат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нервира некого кратко, извесно време.
2. (се понервира) Се нервира кусо време.
Примери:
Се понервира малку, но брзо му помина.