а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понекој

мн. понекои
Вид збор: Заменка
Ранг: 3161
1. Не секој, некој меѓу повеќето.
Англиски: some
Примери:
Понекој ќе го загледаше зачудено, но само ќе подигнеше раменици.
2. некој
Англиски: few
Примери:
Само понекој доаѓа одвреме навреме.