а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понекојпат

Вид збор: Прилог
Понекогаш, повремено, одвреме - навреме.
Англиски: sometimes
Примери:
Понекојпат знаеше да дојде кај нас и да не изненади.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи