а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понекогаш

Вид збор: Прилог
Ранг: 394
Некојпат, не секогаш, повремено.
Англиски: sometime
Примери:
Високо на планините снегот се задржува понекогаш и во мај.
Понекогаш сакаше да рече нешто, што било.
Изведенки
понекога прил.