а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понедостига

понедостигаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Почне постепено, малку по малку да недостига.
Англиски: lack
Примери:
Почувствува дека му понедостига сила во отечените нозе.