а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понеделник

мн. понеделници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4423
Денот по недела, пред вторник.
Англиски: monday Албански: e hënë
Изведенки
1. понеделнички прид.
понеделничкиот
Што се однесува на понеделник.
2. понеделнички прил.
во понеделник
Пример: Понеделнички се фати за работа.
3. понеделничен прид.
Пример: понеделничен стрес
4. понеделнично прил.
Пример: Чистиме понеделнично.