а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понеделник

мн. понеделници
Вид збор: Именка, машки род
Денот по недела, пред вторник.
Англиски: monday Албански: e hënë
Изведенки
1. понеделничк прид.
понеделничкиот
Што се однесува на понеделник.
2. понеделнички прил.
Во понеделник.
Пример: Понеделнички се фати за работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи