а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понегде

Вид збор: Прилог
Ранг: 54145
На некои места, не насекаде, овде-онде.
Англиски: here and there
Примери:
Само крај патот и понегде по полето се црнеат меѓите.
Изведенки
понегдека прил.