а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пондила

Вид збор: Именка, множина
Ранг: 11830
Штала во селска куќа, обично поголема просторија во која живее семејството со ограден, изделен дел за добитокот, обично во долниот дел.
Примери:
Од пондилата се слушна фрчење на коњот.
Изрази
(посл.) Од пондила благослов - за тој што дава обично некорисни совети, иако тоа од него не се бара.