а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понајакне

понајакнат; понајакни, понајакнете; понајакнав, понајакнаа; понајакнал; (ќе) понајакнев, (ќе) понајакнеа; (ќе) понајакнел
Вид збор: Глагол, свршен
Најакне малку, донекаде или во поголема, доволна мера.
Англиски: strengthen
Изведенки
понајакнува несв.
понајакнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК