а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понајаде

(се) понајадат
Вид збор: Глагол, свршен
Се најаде во мала или во поголема, доволна мера.
Англиски: eat
Примери:
Поседе една две недели, се понајаде, се понапи ракиичка и винце.
Изведенки
понајадува несв.
(се) понајадуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи