а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понацрни

понацрнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нацрни малку, донекаде.
Англиски: blacken Албански: nxij pak
2. (се понацрни) Се нацрни малку, донекаде.
Англиски: blacken Албански: nxihem pak
FlexiMac
 менување на македонски глаголи