а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понацрви

понацрват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нацрви малку, донекаде.
Албански: skuqem pak
2. Извалка, измачка со црвенило.
3. (се понацрви) Се нацрви малку.
Албански: skuqem pak
4. (се понацрви) Се извалка, се измачка со црвена боја, со црвенило.
Албански: bëhem me të kuq
FlexiMac
 менување на македонски глаголи