а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понацица

понацицаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нацица уште малку, доволно.
Англиски: suck
Примери:
Жената го понацица детето.
2. (се понацица) Се нацица уште малку, доволно.
Англиски: suck
FlexiMac
 менување на македонски глаголи