а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понаучи

понаучат
Вид збор: Глагол, свршен
поднаучи
Изведенки
понаучува несв.
(се) понаучуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи