а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понаточи

понаточат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Налее, тури, наполни уште малку сад за течност.
Англиски: pour
Примери:
Понаточи уште малку вино.
2. Наточи, наостри нож уште малку.
Англиски: sharpen
Изведенки
понаточува несв.
понаточуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи