а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понатопли

понатоплат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натопли, стопли, згрее уште малку.
Англиски: warm up Албански: nxeh, ngroh edhe pak
Примери:
Вечерта го понатопли грбот крај огнот.
2. (се понатопли) Се натопли, се стопли, се згрее малку.
Англиски: warm up Албански: nxehem, ngrohem
Изведенки
понатоплува несв.
(се) понатоплуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи