а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понатисне

понатиснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натисне, пригмечи малку, донекаде.
Албански: shtyp, shtrydh
Примери:
Вратата му го понатисна прстот.
2. Притисне малку или уште малку некого да попушти.
Англиски: force Албански: shtrëngoj, detyroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе го понатиснам и тој ќе мора да ми каже се.
Изведенки
понатиснува несв.
понатиснуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи