а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понатежне

понатежнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натежне малку, во некоја мера.
Англиски: burden Албански: rëndoj
Примери:
По некое време му се стори дека товарот понатежна.
2. Накриви, накоси малку од тежина.
Албански: anoj nga pesha
Примери:
Вагата понатежна на едната страна.
3. Натегне на една страна, надвладее.
Албански: anoj në një anë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговите интереси понатежнаа.
Изведенки
понатежнува несв.
понатежнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи