а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понатамошен

понатамошни
Вид збор: Придавка
Што се надоврзува на нешто, што произлегува од нешто, следен, иден.
Англиски: further
Примери:
Всушност, борбата се води да се спречи понатамошното нејзино оштетување.
Тие разговараа за понатамошниот тек на процесот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи