а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понастрани

понастранат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наведне, накриви малку настрана.
Англиски: tilt Албански: anoj, përkulem
Примери:
Ја потпре лопатата и ја понастрани на ѕидот.
2. (се понастрани) Се наведне, се накриви малку настрана.
Англиски: bend Албански: përkulem, krrusem
3. (се понастрани) Се оддалечи, се тргне, се повлече малку.
Албански: largohem, tërhiqem
Изведенки
понастранува несв.
(се) понастрануваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи