а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понастрана

Вид збор: Прилог
1. Компаратив од настрана.
Англиски: more aside
Примери:
На стотина метри понастрана од патот имаше неколку карпи.
2. Настрана, одделно од другите, посебно.
Англиски: aside
Примери:
Таа од некое време се држи понастрана од нас.
Ми рече да се тргнеме негде понастрана за да ми соопшти нешто важно. [извор]
FlexiMac
 менување на македонски глаголи