а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понасмее

(се) понасмеат
Вид збор: Глагол, свршен
поднасмее
Англиски: smile
Изведенки
понасмева несв.
се понасмеваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи