а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понасладува

се понасладуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се насладува малку, уште малку, доволно.
Англиски: enjoy
Примери:
Застана да им се понасладува на убавините.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи