а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понасече

понасечат
Вид збор: Глагол, свршен
Насече во некоја мера, донекаде; насече доволно.
Примери:
Откако понасече дрва, селанецот го товари магарето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи