а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понасади

понасадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Насади во извесна мера.
Англиски: plant Албански: mbjell pak
Употреба: Земјоделство
Примери:
Оваа година понасади и малку компири.
2. Насади многу.
Англиски: plant Албански: mbjell shumë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Нивата ја понасади со разновиден зеленчук.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи