а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понарони

понаронат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нарони, изрони зрна во некоја мера.
Англиски: grain Албански: grimcoj
2. Нарони, изрони трошки, ронки во некоја мера.
Англиски: crumble Албански: thërrmoj
Примери:
Понарони малку од лебот во млекото и фати да срка.
Изведенки
понаронува несв.
понаронуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи