а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понароди

(се) понародат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане народен.
Англиски: adopt
Примери:
Некои туѓи зборови добиле широка распространетост во сферата на разговорниот јазик и се понародиле.
Изведенки
1. понародува несв.
понародуваат
2. понародување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи