а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понарасне

понараснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нарасне малку, донекаде.
Англиски: grow Албански: rritet pak
Примери:
Постепено нивниот број понарасна.
2. Се развие донекаде или во целиот свој раст.
Англиски: mature Албански: rritet, piqet
Примери:
Децата понараснаа и си заминаа од селото.
Изведенки
понараснува несв.
понараснуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи