а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понапрчи

понапрчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Напрчи (усни) уште малку, донекаде.
Примери:
Ги понапрчи усните спремна да заплаче.
2. Подигне, дигне (опашка) малку, донекаде.
3. (се понапрчи) Се вообрази, се надуе во помала мера, донекаде.
Изведенки
понапрчува несв.
(се) понапрчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи