а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понапрска

понапрскаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Напрска, испрска нешто во мала или во поголема мера.
Примери:
Тој си го понапрска лицето со вода.
2. Натопи, потопи нешто во мала или во поголема мера.
Примери:
Го понапрска дворот со вода за да се разлади.
3. (се понапрска) Се напрска во некоја мера.
Изведенки
понапрскува несв.
(се) понапрскуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи