а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понапрежен

понапрежни
Вид збор: Придавка
1. Компаратив од напрежен.
2. напрежен
Англиски: former
Примери:
Тој го потсети на понапрежниот случај со парата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи