а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понапредне

понапреднат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се придвижи малку, делумно напред; отиде малку нанапред.
Англиски: advance Албански: përparoj, avancoj
Примери:
Едната група понапредна и тој побрза да ја стигне.
2. Напредне малку или донекаде.
Англиски: advance Албански: avancoj, përparoj
Примери:
Може да се каже дека понапредна во учењето.
Изведенки
понапреднува несв.
понапреднуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи