а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понапомни

понапомнат
Вид збор: Глагол, свршен
Напомни, потсети некого.
Англиски: remind
Примери:
Уште еднаш му понапомни дека мора да дојде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи