а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понаполни

понаполнат
Вид збор: Глагол, свршен
Наполни во некоја мера.
Примери:
Бидејќи веќе и годинки понаполни и снагата ѝ набуја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи