а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понапокрие

понапокријат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Напокрие уште малку.
2. (се понапокрие) Се напокрие уште малку.
Изведенки
понапокрива несв.
(се) понапокриваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи