а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понапои

понапојат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Напои некого во некоја мера.
Примери:
Откако го понапои и понајаде, започна да го прашува.
2. (се понапои) Се насити, се засити со вода, влага, пареа и сл. во некоја мера.
Изведенки
1. понапова несв.
(се) понаповаат
2. понапојува несв.
(се) понапојуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи