а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понапие

(се) понапијат
Вид збор: Глагол, свршен
поднапие
Англиски: drink
Изведенки
понапива несв.
се понапиваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи